15 خرداد روز جهانی محیط زیست گرامی باد

 

15 خرداد روز جهانی محیط زیست و سال جنگل‌ گرامی باد

 

 

محیط زیست مجموعه ای تشکیل شده از انواع حیات در کره زمین است که کاملا در شبکه ای پیچیده و وابسته به هم گرد آمده اند. مجموعه ای که بقای زندگی در آن به عنوان یکی از عوامل مهم محسوب می شود. 

 

پنجم ژوئن سال 1972 روز عزم جهانی برای حفاظت از محیط زیست است. روزی که درآن، حق برخورداری انسان از محیط زیست سالم، همطراز با حقوق بشر شناخته شد تا همه با یک همبستگی جهانی برای داشتن محیطی پاکیزه و عاری از آلودگی، گام بردارند.  
39
سال پیش، برای اولین بار سازمان ملل متحد کنفرانسی را با موضوع انسان و محیط زیست در شهر استکهلم سوئد برگزار کرد و در آن قطعنامه ای تصویب شد که بر اساس آن برنامه محیط زیست سازمان ملل در سراسر جهان شکل گرفت و از آن پس این روز به عنوان روز جهانی محیط زیست در تقویم تاریخ تمامی کشورها ثبت شد. هدف از نامگذاری این روز، افزایش آگاهی مردم برای حفظ محیط زیست و ترغیب مسوولان به اتخاذ تدابیری برای مقابله با تخریب محیط زیست و گونه‌های زیستی‌جانوری است.                                                هر ساله UNEP در سراسر جهان مراسم ویژه‌ ای را به مناسبت این روز برگزار می‌نماید. مراسم این روز می‌تواند به اشکال مختلف باشد مثل راهپیمایی‌های خیابانی ، همایش‌های دوچرخه سواری، نمایش ، مسابقات نقاشی و مقاله نویسی در مدارس ، درختکاری ،‌فعالیت‌های مربوط به بازیافت ، پاکسازی و..

 

 

بیاید نیاز به کاهش در تغییرات سریع محیط زیست را شناسایی کنیم و بیایید همه اعلام کنیم که نقش خود را برای مبارزه با تغییرات آب و هوا بازی می‌کنیم”.

/ 1 نظر / 49 بازدید
محمد رضا

تبریک خدمت تمام دوستان محیط زیستی گل