پر سر و صداترین جانور روی زمین

گروهی از دانشمندان فرانسوی و اسکاتلندی در بررسی‌های خود نشان دادند که پر سر و صدا ترین جانور روی زمین حشره کوچکی به نام "قایقران آبی" است

این حشره که "قایقران کوچک آبی" یا Micronecta scholtzi نامیده می‌شود کمتر از 2 میلیمتر طول دارد اما این جانور کوچک پر سر و صداترین حیوان روی زمین است.

این حشره آبزی که در اروپا بسیار دیده می‌شود می‌تواند صدایی به بلندی 99.2 دسی بل تولید کند. به طوری که صدای تولید شده توسط این "قایقران کوچک" برابر با صدای یک ارکستر زنده است. گونه نر این حشره برای جذب ماده و جفتگیری این صدا را با اندام‌های خود تولید می‌کند.

محققان فرانسوی و اسکاتلندی به سرپرستی "جیمز ویندمیل" از دانشگاه "استراتسلاید" به این کشف دست یافتند. این دانشمندان با قرار دادن میکروفون‌های ویژه‌ای در زیر آب توانستند صداهای پرقدرت این حشره را ضبط کنند.

"جیمز ویندمیل" در این خصوص توضیح داد: "ما بسیار شگفت زده شدیم چراکه در ابتدا فکر می‌کردیم این صدا را گونه‌های بزرگ‌تری چون سیگاراها تولید می‌کنند. سیگاراها حشرات آبزی کمتر تکامل یافته‌ای هستند. اما بعد دریافتیم که بی هیچ تردیدی مسئول تولید این صداها قایقران کوچک آبی است."

99 درصد از این صدا زمانی که از آب به هوا می‌رسد از بین می‌رود باوجود این، بلندی این صداها آنچنان قوی است که برای گوش انسان قابل شنیدن است.

به گفته این دانشمندان، حیوانات بزرگ صداهای بلندتری دارند به طوری‌که صدای نهنگ‌ها به 188 دسی بل و صدای فیل‌های آفریقایی به 117 دسی بل می‌رسد، اما صدای این جانوران با ابعاد بدن آنها تناسب و سازگاری دارد درحالی که تولید این صدای بلند برای حشره‌ای دو میلیمتری در نوع خود منحصربه فرد است.

به همین علت این قایقران کوچک نسبت به ابعاد بدن خود پر سر و صداترین جانور روی زمین است.

/ 1 نظر / 25 بازدید
همون کبوتر عاشق

یعنی از ماشینای ما پر سرو صداتره [گل][نیشخند]