جدیدترین اخبار محیط زیستی

نیمی از دریاچه ارومیه شور زار شد        

مدیرکل محیط‌زیست آذربایجان غربی با بیان اینکه تنها راهکار نجات دریاچه ارومیه از این وضعیت تامین1.3 میلیارد متر مکعب آب به‌عنوان حقابه دریاچه است گفت:

دریاچه در قسمت‌های جنوبی تا 10 کیلومتر پسروی کرده است. غلامعباس عباس‌نژاد در نشست دریاچه ارومیه افزود: دریاچه ارومیه بیستمین دریاچه جهان و دومین دریاچه شور جهان است که طی 15 سال گذشته هم شاهد کاهش نزولات جوی در این منطقه و هم شاهد استفاده بی‌رویه از آب‌های سطحی و زیرزمینی اطراف آن بوده‌ایم. وی گفت: در حال حاضر میزان نمک در دریاچه ارومیه به 380 تا 400 گرم در لیتر رسیده و این نمک کریستالیزه شده که این وضعیت بسیار خطرناک است.

عباس‌نژاد افزود: در حال حاضر از 5 هزار و 700 کیلومتر مربع مساحت دریاچه ارومیه 2هزار و 700 کیلومتر مربع آن تبدیل به شوره زار شده و ظاهرشدن گنبدهای نمکی در این دریاچه مدیریت آن را با معضلات جدی مواجه کرده است. به گزارش مهر، وی با بیان اینکه در حال حاضر درجه حرارت منطقه حدود 2 درجه افزایش پیدا کرده تصریح کرد: به این ترتیب میزان تبخیر از دریاچه ارومیه با شدت بیشتری انجام می‌شود لذا باید در حفظ آب‌های حوزه دریاچه ارومیه اقدامات جدی انجام شود. مدیرکل محیط‌زیست آذربایجان‌غربی در پایان اعلام کرد که وضعیت کنونی دریاچه ارومیه با استفاده از هلی‌کوپتر و هواپیماهای پاورکرافت بررسی می‌شود.

مشاور معاون محیط طبیعی سازمان محیط زیست:
استفاده از هواپیمای آب‌پاش برای احیای تالاب بختگان یک تخیل است

ایرن: مشاور معاون محیط طبیعی سازمان محیط زیست گفت: استفاده از هواپیمای آب‌پاش برای احیای تالاب بختگان و به منظور از بین بردن ریزگردهای شور در زمین‌های کشاورزی یک تخیل است
مسعود باقرزاده کریمی درباره خشک شدن تالاب بختگان و تبدیل شدن زمین‌های کشاورزی به شوره‌زار گفت: به طور طبیعی وقتی تالابی خشک می‌شود حرکت ذرات آن طبیعی است.
وی با اشاره به ریزگردهای شور و استفاده از هواپیماهای آب‌پاش برای جلوگیری از تخریب زمین‌های کشاورزی، اظهار داشت: تاکنون نشنیده‌ام که درسطح بین‌الملل از چنین روشی برای احیای یک تالاب و زمین‌های کشاورزی استفاده کنند.
مشاور معاون محیط طبیعی سازمان محیط زیست با اشاره به این‌که متوسط تبخیر آب در منطقه بختگان بالا است، گفت: متوسط تبخیر آب سالانه بیش از 3 هزار میلی‌متر است.
وی افزود: در تالاب گاوخونی نیز همین وضعیت را داریم اما در دریاچه ارومیه متوسط تبخیر آب زیر 2 هزار میلی‌متر است چراکه منطقه کوهستانی است اما بختگان در منطقه بیابانی قرار دارد.
باقرزاده کریمی درباره این‌که بختگان منشأ برداشت نمک شده است،‌گفت: از نظر منطق طبیعت دور از ذهن نیست که با خشک شدن یک تالاب ذرات آن حرکت کنند.
وی درباره رهاسازی 80 میلیون متر مکعب آب در بختگان بیان کرد: معمولاً‌ در فصل‌هایی که نیاز کشاوزی به آب کمتر است با توجه به مهاجرت پرندگان آب بیشتری را نیاز داریم.
مشاور معاون محیط طبیعی سازمان محیط زیست به استفاده بیش از حد آب در بخش کشاورزی اشاره کرد و گفت: متأسفانه باید بگویم که برخی کشاوزان به دلیل آبیاری بیش از حد زمین‌های کشاورزی باعث می‌شوند آب زیادی وارد خاک شود.
وی ادامه داد: آب بیش از حدی که وارد زمین می‌شود نمک‌های خاک را در 40 سانت زیر زمین حل کرده و به روی سطح زمین منتقل می‌کنند.
باقرزاده کریمی با بیان این‌که پس از تبخیر آب شوری و نمک‌‌ها روی زمین‌ باقی می‌مانند، گفت: کشاورزانی که از روش‌های نادرست آبیاری استفاده می‌کنند پشت مسئولان بی‌دانش خود را پنهان می‌کنند.
وی متذکر شد: وزارت کشاورزی هیچ گاه روی اصلاح روش‌های آبیاری کاری نکرده است.
مشاور معاون محیط طبیعی سازمان محیط زیست تصریح کرد: آبیاری بیش از حد زمین‌های کشاورزی باعث شوری زمین می‌شود.
وی در ادامه اظهار داشت: روش آب‌پاشی بوسیله هواپیما را به هیچ وجه تأیید نمی‌کنم؛ با چنین شرایطی کار درست و علمی نیست.
باقرزاده کریمی با بیان این که وسعت بختگان در حدود 200 تا 300 هزار هکتار است، گفت: برای این‌که 10 هزار هکتار آن را آبیاری کنیم و 10 سانت آب ایجاد کنیم باید یک میلیون متر مکعب آب رهاسازی شود که از سوی دیگر به 100 هزار سوت پرواز نیاز دارد.
وی گفت: مطمئن باشید با وضعیت تبخیر آب در بختگان این میزان آب یک ماه هم دوام ندارد.
مشاور معاون محیط طبیعی سازمان محیط زیست گفت: افرادی که چنین روش‌هایی را پیشنهاد می‌کنند آرزوها و تخیلات خود را مطرح می‌کنند.
 
 

لیلا اسفندیاری کوهنورد ایرانی، از قله گاشربروم پاکستان ۶۰۰ متر سقوط کرد و جان باخت.

 

به گزارش باشگاه خبرنگاران به نقل از خبرگزاری پاکستان، اسفندیاری هفته قبل برای صعود به قله ۸۰۳۵ متری گاشربروم اقدام کرد که به علت وضع نامناسب هوا از نیمه های مسیر به کمپ بازگشت تا وضع جوی مناسب شود.

 

اسفندیاری پس از چند روز  صعود مجدد خود را آغاز کرد و موفق شد این قله سخت را فتح کند اما دقایقی پس از صعود حین بازگشت، روی شیب یخی زیر قله دچار حادثه شد و مسیری حدود ۶۰۰ متر را میان صخره ها سقوط کرد و جان باخت.

شماری از کوهنوردان که سه نفر از آنان ایرانی بودند در مسیر بازگشت از قله متوجه این حادثه شده و با نزدیک شدن به جسد او، از فوتش مطمئن شدند.

 

دیده بان میانکاله از دست دادن این نام آور ایرانی  را به جامعه کوهنوردان و طبیعت دوستان ایران تسلیت میگوید.

 

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست :
نگهداری مخفیانه شیرهای بیمار را پیگیری می‌کنیم
 

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با بیان این‌که نگهداری مخفیانه شیرهای بیمار در باغ وحش تهران پیگیری می‌‌شود، گفت: تغییر رئیس باغ وحش تهران به‌عهده بنیاد مستضعفان است.

 

محمدجواد محمدی‌زاده در گفت‌وگو با فارس، ضمن ابراز بی‌اطلاعی درباره نگهداری مخفیانه 2 شیر بیمار در اتاق زایمان باغ وحش تهران گفت: در جریان این موضوع نیستم اما بدون شک پیگیری می‌‌شود.

وی همچنین درباره تغییر رئیس باغ وحش تهران نیز اظهار داشت: الهامی؛ رئیس باغ وحش را ما تغییر نداده‌ایم اما خلاف‌هایی را ایشان مرتکب شده بود که محیط زیست نسبت به این مساله شکایت کرد.

محمدی‌زاده با اشاره به عذرخواهی رئیس باغ وحش تهران به دلیل اتفاقات رخ‌داده گفت: مساله ماندن یا نماندن رئیس باغ وحش را به بنیاد مستضعفان واگذار کردیم تا در این زمینه تصمیم‌گیری کنند.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست تصریح کرد: دلیل شکایت محیط زیست از رئیس باغ وحش تهران مطرح کردن گزارش‌هایی غیر از واقعیت بود.

محمدی‌زاده با اشاره به این‌که باغ وحش زیر نظر بنیاد مستضعفان عمل می‌کند، اظهار داشت: از این سازمان شکایت داشته‌ایم اما تغییر رئیس باغ وحش تهران را به آنها واگذار کرده‌ایم.

 

یونسکو، ثبت جنگل های هیرکانی را بر حرا ترجیح می دهد
سازمان محیط زیست پیگیری جدی را برای ثبت جهانی این اثر طبیعی و ملی در یونسکو آغاز کرده است
 
 
مسوولان محیط زیست از ثبت جنگل‌های حرا در جزیره قشم به عنوان میراث طبیعی جهانی در سال جاری میلادی خبر داده‌اند، اما نماینده یونسکو در ایران گفته بررسی پرونده این جنگل‌ها هنوز آغاز نشده است، چون یونسکو علاقه بیشتری به ثبت جنگل‌های هیرکانی و سایر زیست‌بوم‌های ایران دارد. به گزارش مهر، چونلی هان ، نماینده سازمان تربیتی، علمی و فرهنگی ملل متحد (یونسکو) در ایران معتقد است: در ایران زیست‌بوم‌های جالب‌تر و مهم‌تری وجود دارد و جنگل‌های هیرکانی در شمال ایران و کمربند جنوبی دریای خزر برای ثبت جهانی بسیار مهم‌تر از حرا هستند.

او همچنین معتقد است جنگل‌های زاگرس و بیابان‌های ایران نیز بسیار مهم‌اند.به اعتقاد هان، باید ابتدا به اولویت‌ها توجه کنیم و فهرست زیست‌بوم‌های منحصر به فرد ایران را بررسی کرده، ببینیم اولویت‌ها کدام هستند. در حال حاضر حرا در اولویت ما نیست.

جنگل‌های مانگرو، نام بخشی از جنگل‌های ساحلی و جزر و مدی شمال جزیره قشم در جنوب ایران است. گونه درختی موجود در این جنگل‌ها حرا است که در بخش جزر و مدی ساحل دریا و در آب شور رشد و نمو می‌کنند.

سازمان حفاظت محیط زیست ایران، این پهنه جنگلی ـ‌ دریایی را به عنوان منطقه حفاظت شده حرا به ثبت رسانده و تحت حفاظت دارد، هرچند پیش از سال 1357 این منطقه به عنوان پارک ملی حرا از عالی‌ترین سطح حفاظت زیست‌محیطی برخوردار بود.

پیش از این و در دهه 1970، یونسکو جنگل‌های حرا را به همراه جنگل‌های ارسباران در استان آذربایجان شرقی و پارک ملی توران در استان سمنان تحت برنامه انسان و کره مسکون به عنوان ذخیره‌گاه زیستکره معرفی کرده و به ثبت رسانده بود.

محمدجواد محمدی‌زاده، رئیس سازمان محیط‌زیست در این زمینه گفت: جنگل‌های هیرکانی ایران تنها میراث به جا مانده از عصر یخبندان هستند که پیش از یخبندان، مشابه این جنگل‌ها در منطقه قفقاز و جنوب شرق اروپا وجود داشت ولی در حال حاضر شمال ایران تنها جایی است که هنوز این جنگل‌های منحصر به فرد را حفظ و نگهداری می‌کند.

به گفته او جنگل‌های هیرکانی از نظر اکولوژیکی و تاریخ طبیعی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار هستند و سازمان محیط‌زیست، پیگیری جدی را برای ثبت جهانی این اثر طبیعی و ملی در یونسکو آغاز کرده است.

وی افزود: البته این به معنای بی‌اهمیت بودن جنگل‌های حرا نیست، چراکه این منطقه قبلا به عنوان ذخیره‌گاه زیست کره معرفی شده و پیگیری‌های لازم برای ثبت جهانی این زیست‌بوم در یونسکو را نیز انجام می‌دهیم.

جنگل‌های هیرکانی، نام جهانی جنگل‌های شمال ایران هستند که در 3 استان گیلان، مازندران و گلستان با مساحت یک میلیون و 848 هزار هکتار قرار گرفته‌اند. دانشمندان علوم جنگل، قدمت این جنگل‌های کم‌وسعت را بیش از 2 میلیون سال می‌دانند.پیش از این و در سال 1386، اعلام شده بود جنگل‌های هیرکانی به ثبت جهانی خواهند رسید، اما پس از گذشت 4 سال، تاکنون این ثبت اتفاق نیفتاده است.با وجود زیست‌بوم‌های منحصر به فرد در ایران، تاکنون تنها تعدادی از آثار تاریخی و باستانی این کشور به عنوان میراث جهانی به ثبت رسیده‌اند و در فهرست میراث طبیعی جهانی نامی از زیست‌بوم‌های ایران نیست.

هوا، هر قدر هم که اندک آلوده باشد، باعث سرطان در مردم می شود

یک فوق تخصص ریه می گوید هوا، هر قدر هم که اندک آلوده باشد، باعث سرطان در مردم می شود. برای همین باید سالمندان، کودکان و بیماران این روزها در خانه بمانند

یک فوق تخصص بیماریهای ریه و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، می گوید: " وجود مقدار کمی از برخی مواد در هوا می‌تواند باعث ایجاد بیماری یا سرطان در افراد شود."

 

به گزارش خبرآنلاین و به نقل از روابط عمومی سازمان نظام پزشکی، دکتر عاطفه فخاریان، با اشاره به اثرات مواجهه با آلاینده‌های هوا در عملکرد سیستم تنفسی گفت: "اثرات مخرب برخی از آلاینده‌ها تنها با افزایش بیش از حد مجاز آنها در هوا ظاهر می‌شود در حالیکه وجود مقدار کمی از برخی مواد در هوا می‌تواند باعث ایجاد بیماری یا سرطان در افراد شود."
این پزشک فوق تخصص توضیح داد: "آلاینده‌های موجود در هوای شهرها، بسته به میزان حلالیت آنها در آب، بر روی دستگاه فوقانی یا تحتانی دستگاه تنفسی اثر می‌گذارند و علایم اولیه این اثرات شامل تنگی نفس، خس خس سینه و احساس سنگینی بر روی قفسه سینه خواهد بود که حاکی از اختلال و کاهش عملکرد ریه‌ها است."

عضو مرکز تحقیقات ریه بیمارستان مسیح دانشوری، با بیان اینکه بیماران مبتلا به آسم، برونشیت مزمن و تنگی عروق و نیز سالمندان و کودکان هنگام آلودگی هوا در معرض خطر بیشتری هستند، توصیه کرد که این افراد، هنگام آلودگی هوا از خروج از منازل و یا فعالیت در فضای باز آلوده، خودداری نمایند."

وی اضافه کرد: "انجام حرکات ورزشی و فعالیت شدید در هوای آلوده، اثرات مضر و مخرب آلاینده‌ها بر بدن را تشدید می‌کند."

 

خسارت آلودگی هوا در بروز سرطان معلوم نیست

دکتر فخاریان از خلاء تحقیقاتی و پژوهشی در زمینه نقش آلودگی هوا در میزان مرگ و میرها و بیماریها در سطح کشور انتقاد کرد و خواستار انجام پژوهش‌های جامع در این خصوص به ویژه در شهرهای بزرگ و آلوده شد.

وی در پایان، در خصوص میزان تاثیر دستگاههای تصفیه هوای خانگی که تبلیغ آنها اخیراً افزایش پیدا کرده، گفت: "میزان ورودی هوای این دستگاه‌ها و قدرت پالایندگی آنها محدود است و از همین رو تاثیر قابل توجهی در کاهش آلاینده‌های محیط ندارند بنابراین خرید و استفاده از این دستگاه‌ها توصیه نمی‌شود."

پیش از این نیز از سوی مسئولان ترافیک تهران اعلام شده بود پزشکان از جهش ناگهانی بیماران سرطانی در تهران، شوکه شده اند و آن را ناشی از آلودگی هوا می دانند. مسئولان دولتی می گوید قرار است با اجرای یک طرح 5 ساله، آلودگی هوا به طور کامل کنترل کنند. طرحی که برای اجرای آن، اما و اگرهای زیادی وجود دارد.

 

8 ساعت پرواز بی وقفه بر فراز هیمالیا

                                                                 مطالعات جدید نشان داده است نوعی غاز قادر است مسافت 8.850 متر را بی‌وقفه و با قدرت هرچه تمام طی کند.

این گونه غاز زیبای آسیایی قادر است تا 8 ساعت بر فراز هیمالیا با قدرت پرواز کند.

یک تیم تحقیقاتی با اتصالGPS به 25 غاز در هند در سال 2009 متوجه مهاجرت بهاری و سالانه این پرندگان به مغولستان و مناطق اطراف برای تخم‌گذاری شد.

آن‌ها برای رسیدن به این منطقه باید به هیمالیا بلندترین رشته کوه‌ دنیا و قله اورست بلندترین نقطه زمین به پرواز درآمده و 8.850 متر صعود می‌کردند.

به گفته محققان، مهاجرت غازها دو ماه طول کشید و آن‌ها طی این مدت 8.000 کیلومتر و 6.437 متر ارتفاع را طی کردند. غازها ایستگاه‌هایی را برای استراحت انتخاب می‌کردند. جالب آن که آن‌ها به طور متوسط 8 ساعت طاقت‌فرسا و بدون هیچ استراحتی طی مسیر می‌کردند.

آن‌ها می‌گویند: بدن این غازها برای پرواز در ارتفاع ساخته شده است. جالب‌تر آن که آن‌ها این صعود را با قدرت ماهیچه‌های خود و قدرت هرچه تمام انجام می‌دهند. در صورتی که صعود سایر گونه‌ها با بال‌های باز است، آن‌ها از دم یا سایر اعضاء کمک نمی‌گیرند.

غاز‌ها در حین پرواز غات‌غات کرده، صداهای زیادی از خود در می‌آورند.

در این پرندگان تغییرات فیزیولوژیک متعددی برای سازگاری و این نوع مهاجرت ایجاد شده است. اگرچه بسیاری از این پیچیدگی‌ها داخلی بوده و مشهود نیست.

برای مثال، مطالعات نشان داده است غازها نسبت به سایرین مویرگ و گلبول‌های قرمز بیشتری دارند و این به معنی رسیدن اکسیژن بیش‌تر و سریع‌تر به سلول‌های ماهیچه است.

ساختار آن‌ها طوریست که انرژی بین سلولی بیشتری نسبت به سایر پرندگان تولید می‌کنند.

دیگر آن که آن‌ها خیلی سریع نفس می‌کشند تا کیفیت اکسیژن خالص گرفته شده از خون را بالا ببرند.
غازها پرواز بی‌خطر و آرام را ترجیح می‌دهند و حتی در طول شب هم پرواز می‌کنند.

پاهای چسبناک غورباغه درختی در خدمت علم پزشکی

 قورباغه‌های درختی از پاهای چسبناک با قابلیت خودپاک‌کنندگی برخوردارند که می‌تواند در صنعت و پزشکی کاربردهای عملی داشته باشد

به گزارش خبرگزاری ایسنا، به گفته محققان دانشگاه گلاسکو، پاهای قورباغه درختی می‌تواند طرحی را برای سطوح چسبناک خود‌پاک‌کننده ارائه دهد که در طیف گسترده‌ای از محصولات به ویژه در محیط‌های آلوده مانند پانسمان‌های پزشکی، عملکرد تایر و حتی چسب‌های درازمدت مورد استفاده قرار گیرد.

قورباغه‌های درختی از نوارهای چسبنده در انگشتان خود برخوردار هستند که از آنها برای چسبیدن در محیط‌های مختلف استفاده می‌کنند، اما چیزی که تاکنون ناشناخته باقی مانده  این بود که آنها چگونه این نوارهای چسبناک را پاک می‌کنند.

دانشمندان موفق به شناسایی قابلیت جالب‌توجه خود‌پاک‌کنندگی این نوارها شده‌اند. این قورباغه برای چسبناک کردن پاهایش نوعی مخاط ترشح می‌کند. سپس برای افزایش چسبندگی، پاهای خود را روی سطح حرکت می‌دهد تا اصطکاک ایجاد کنند. با تداوم این حرکت، قورباغه درختی علاوه بر استفاده از قابلیت چسبندگی پاهای خود، آنها را تمیز می‌کند.

قورباغه‌های درختی سفید از طرح‌های شش‌ضلعی بر روی پاهای خود برخوردارند که به برخی از بخش‌های نوار چسبنده اجازه می‌دهد تا با سطح برخورد داشته و اصطکاک ایجاد کند.

این در حالی است که کانال‌های بین آن به مخاط اجازه می‌دهد تا در سراسر نوار پخش شود.

این مخاط یکبار به قورباغه اجازه می‌دهد تا به سطح بچسبد و سپس با ادامه حرکت، کثیفی‌های موجود را از از خود دور می‌کند.

دانشمندان امیدوارند بتوانند با انتقال این قابلیت در یک طراحی انسانی به یک ماده چسبنده موثر قابل استفاده مجدد دست یابند

جایگزینی برای مالچ نفتی

هشدار:ضرر استفاده از مالچ نفتی برای محیط زیست

مالچ بیولوژیک؛ جایگزینی مناسب برای مالچ نفتی
 
مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان گفت: استفاده گسترده از مالچ نفتی برای محیط‌زیست ضرر دارد، ولی در حال حاضر جایگزین مناسبی برای آن وجود ندارد.

به گزارش ایسنا، تورج همتی افزود: کارشناسان اداره محیط‌زیست اکنون در حال بررسی و مطالعه مالچ بیولوژیک برای جایگزین آن با مالچ‌ نفتی هستند. اکنون مالچ‌ بیولوژیک و موضوع استفاده از آن در مرحله آزمایش است و برای این‌که استفاده از این نوع مالچ به مرحله اجرا برسد، نیازمند گذر زمان هستیم. وی گفت: مقاومت در برابر فرسایش بادی، تثبیت شن‌های روان، نفوذ‌پذیری‌ در برابر آب، حفظ رطوبت خاک، مدت ماندگاری طولانی و همچنین سازگاری با محیط‌زیست از جمله ویژگی‌هایی است که مالچ بیولوژیک باید داشته باشد.

همتی تصریح کرد: استفاده از مالچ بیولوژیک از مرداد سال گذشته در منطقه جفیر هویزه و در مساحت 5‌/‌1هکتار به صورت آزمایشی در حال انجام است. کارشناسان محیط‌زیست، منطقه جفیر را تحت نظر دارند و وضعیت اراضی این منطقه، پس از استفاده از مالچ بیولوژیک را بررسی می‌کنند. و ی افزود: در حال حاضر نمی‌توان با قطعیت گفت که آیا مالچ بیولوژیک جایگزین مناسبی برای مالچ ‌نفتی است یا خیر؛ لازم است به مرور زمان و پس از بررسی نتایج استفاده از مالچ بیولوژیک،‌ در این زمینه تصمیم‌گیری شود.

مدیرکل حفاظت محیط‌زیست خوزستان خاطرنشان کرد: نوع مالچ‌ بیولوژیکی که در منطقه جفیر مورد آزمایش قرار گرفته، فاکتورهایی دارد که قابل پذیرش است، ولی لازم است تاثیر این نوع مالچ بر رشد گیاهان منطقه هم مورد ارزیابی قرار گیرد.

وی تاکید کرد: برای تصمیم‌گیری درباره استفاده گسترده از مالچ‌ بیولوژیک و جایگزینی مالچ نفتی با نوع بیولوژیک، نیازمند گذر زمان و بررسی دقیق هستیم.

 

 

در ایالت تگزاس و بابت خشکسالی رخ داده است
خرس های سیاه در خانه

 

بزرگنمایی
 
سبزپرس: در حالی که در بسیاری از نقاط دنیا تاثیر تغییرات اقلیمی چندان جدی گرفته نمی شود در بسیاری از نقاط دنیا، خشکسالی که از تاثیرات تغییرات اقلیمی قلمداد می شود، بیداد می کند. در جایی که در شاخ آفریقا مردم از خشکسالی کشته می شوند، در برخی نقاط خشکسالی موجب کشته شدن حیوانات و بی خانمانی آن ها شده است. خبرها از ایالات متحده آمریکا حاکی از آن است که خشکسالی شدید در تگزاس خرس های سیاه را از بی آبی و بی غذایی به سمت مناطق مسکونی و شهرها کشانده است و البته تعداد زیادی حیوان را در نبراسکا و داکوتا به کشتن داده است.

نقل از رویترز، به دلیل این خشکسالی کم سابقه و به تبع آن نایاب شدن آب و غذا، خرس ها برای زنده ماندن ناچار شده اند در ایالت تگزاس به سمت مناطق مسکونی بروند.

گزارش داده شده است که بابت گرمای هوا و خشکی زیاد خفاش ها نیز در این ایالت الگوهای خواب و بیداری خود را تغییر داده اند.

فاجعه در تگزاس اما به این موارد محدود نمی شود؛ گزارش شده است که هزاران گاو به دلیل گرما و خشکی هوا در ایالت داکوتا و نبراسکا تلف شده اند.

اما آمدن خرس های سیاه به مناطق مسکونی در جایی رخ می دهد که این جانوران در زیستگاه های طبیعی خود امکان پیدا کردن آب و غذا ندارند و البته بروز آتش سوزی در جنگل های این مناطق، خرس های سیاه را به شهرها سوق داده است.

تعدادی از ساکنان تگزاس از ورود خرس های سیاه به باغچه ها و حیات خانه هایشان گزارش داده اند. از 31 ماه می (10 خرداد) سال جاری تاکنون 13 خرس سیاه در مناطق مسکونی تگزاس دیده شده اند.

 

از سوی اداره کل منابع طبیعی استان سمنان مطرح شد
تکذیب ادامه فعالیت جاده سازی در جنگل ابر سبزپرس- گروه منابع طبیعی: در حالی که در روزهای اخیر اخبار رسیده از سمنان حاکی از آن است که فعالیت راه سازی در جنگل ابر کماکان ادامه دارد و حتی «هرگز متوقف نشده است»، اداره کل محیط زیست استان سمنان این خبرها را تکذیب کرد

ابوالفضل صیادجو، مدیر روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی استان سمنان در گفت و گو با سبزپرس در این باره گفت: هیچ گروه راه سازی در جنگل ابر فعالیت ندارد.

او تاکید کرد که تا لحظه گرفتن این خبر (بعد از ظهر روز دوشنبه، 10 مردادماه)، هیچ اثری از راه سازی در جنگل ابر مشاهده نمی شود.

او اضافه کرد که ماموران اداره منابع طبیعی در منطقه حاضر هستند و به محض دیدن هر گونه فعالیتی آن را گزارش می دهند.

اما تردیدها در مورد ادامه فعالیت راهسازی در جنگل ابر در جایی است که امروز، خبرگزاری مهر به نقل از یک استاد دانشگاه گزارش داده است که راه سازی در جنگل ابر هرگز متوقف نشده است و مسوولان استانی از این جاده استفاده تبلیغاتی می کنند. این استاد دانشگاه گفته بود که توقف ساخت جاده ابر همیشه در ظاهر و برای فریب دوستداران محیط زیست بوده ولی در عمل بولدوزرها در این منطقه همیشه در حال کارند.

پیش از این مسوولان وزارت راه و ترابری با تاکید بر اینکه جاده جنگل ابر به هیچ وجه ساخته نمی‌شود،‌ گفته بودند که راه علی‌آباد - شاهرود در شرایطی که کمترین آسیب ممکن را به جنگل ابر برساند، ساخته می‌شود.

دو سال پیش ساخت جاده در جنگل ابر با مخالفت فعالان محیط زیست و رسانه ها متوقف شد و مسوولان قول دادند که پرونده این جاده برای همیشه بسته شود.


 

/ 4 نظر / 110 بازدید
معین موسوی

با سلام خدمت دوست عزیز خودم محمد..کارت قابل تحسینه.چند سایت مفیدو برات میل کردم لینک کن..به امید موفقیت روز افزون.موسوی دانشگاه یزد

../؟؟؟

[لبخند]بابا پس چرا جدیدش نمیکنین.سریعتر خبرجدید بزارین خوب..ای بابا

میلاد بهشتی

باید همه با هم همکاری کنیم برای حفظ محیط زیست

معین

سلام لطفا در بازگشت محیط زیست ایران تلاش کنید