طبیعت سبز ایران
بررسی محیط زیست ایران و جهان
صفحات وبلاگ
نویسنده: سید محمد فاطمی s.m.fatemi - دوشنبه ٢٥ مهر ۱۳٩٠

در جنوبی ترین قسمت استان خراسان جنوبی از مسیر اصلی بیرجند به سمت نهبندان که پیش بروید از هر ره گذری که بپرسیم مسیر تالاب را به شما نشان میدهد. با طی مسیر 75 کیلومتر به سمت شرق به این تالاب زیبا میرسیم

            

22هزار هکتار مساحت دارد و عمق آب آن یک متر و ده سانتی متر است .شامل 32 گونه پرنده بومی و14 گونه پستاندارمیباشد.نکته حائز اهمیت این تالاب که به زیبایی آن افزوده و باعث جذب گردشگرواکوتوریسم نیزشده پذیرایی 6 ماه از سال این تالاب از پرندگان مهاجر آبزی و کنار آبزی بوده که از کشور روسیه و منطقه سیبری برای زمستان گذرانی و تخم گذاری به این منطقه آمده اند می باشد.

شاخص ترین گونه این تالاب زاغ بور گونه اندمیک ایران است،از دیگر پرندگان تالاب اردک سرسبز، کشیم،حواصیل خاکستری،سلیم طوقی،اگرت بزرگ،هوبره، پرستو ،هدهد،دم جنبانک ابلق،کوکر،دودک،چکاوک،بوتیمار،زاغ نوک قرمز ،بلدرچین،سبزقبا،زاغی وعقاب طلایی و از پستانداران وخزندگان آن پایکا،گرگ ،روباه،تشی،لاک پشت،زرده بر،کفتار،مار پلنگی جعفری و قیطانی،سوسمار درنده ایرانی را میتوان نام برد.

               

پوشش گیاهی مهم تالاب و اطراف آن نی،آتریپلکس،قیچ،تاق وگز، وهالوکنموم میباشد

 بنا بر مصوبه سازمان حفاظت محیط زیست از تاریخ 15/11/86 این تالاب به مدت 5 سال منطقه شکار ممنوع و به استناد بند الف ماده 3 قانون حفاظت به عنوان پناهگاه حیات وحش به تصویب سازمان حفاظت رسیده است.

سید محمد فاطمی   25/7/90

نویسنده: سید محمد فاطمی s.m.fatemi - یکشنبه ۱٧ مهر ۱۳٩٠

 

 

محیط بان مفهوم قانون و قانون شکن. مردی در لباس سبز، چهره ای سوخته، دستانی زمخت و پینه بسته و چشم هایی پر از گلایه. سوی چشمانشان راه از بیراه را گواه است. بغض صدایشان هم همین طور. کلامشان بی تردید عین صداقت است.چقدر به درد دلش گوش کردیم؟؟؟؟

 

                           ای مرد سخت کوش ای نماد صلابت.ای حرف نگفته شده،کسی از جنس طبیعت ....

                          آیا وقتش نرسیده که به حرمت 112 همرزمت هم که شده به حرفت گوش کنیم؟

                           

                                                                      روزت مبارک

نویسنده: سید محمد فاطمی s.m.fatemi - یکشنبه ۱٠ مهر ۱۳٩٠
عشق واقعی مارمولکشخصی دیوار خانه اش را برای نوسازی خراب می کرد.خانه های ژاپنی دارای فضایی خالی بین دیوارهای چوبی هستند. این شخص در حین خراب کردن دیوار در بین ان مارمولکی را دید که میخی از بیرون به پایش کوفته شده است.دلش سوخت و یک لحظه کنجکاو شد .وقتی میخ را بررسی کرد تعجب کرد این میخ چهار سال پیش هنگام ساختن خانه کوبیده شده بود!!!چه اتفاقی افتاده؟
مارمولک ۴ سال در چنین موقعیتی زنده مونده !!!در یک قسمت تاریک بدون حرکت.
چنین چیزی امکان ندارد و غیر قابل تصور است.متحیر از این مساله کارش را تعطیل و مارمولک را مشاهده کرد.تو این مدت چکار می کرده؟چگونه و چی می خورده؟
همانطور که به مارمولک نگاه می کرد یکدفعه مارمولکی دیگر با غذایی در دهانش ظاهر شد .!!!
مرد شدیدا منقلب شد.
چهار سال مراقبت. چه عشقی ! چه عشق قشنگی!!!
اگر موجود به این کوچکی بتواند عشق به این بزرگی داشته باشد پس تصور کنید ما تا چه حدی میتوانیم عاشق شویم اگر سعی کنیم
 
                                                        دلم به حال عشق میسوزد..
                                                                   ادامه مطلب

ادامه مطلب ...
سید محمد فاطمی  s.m.fatemi
فاطمی.فارغ التحصیل مهندسی منابع طبیعی-محیط زیست دانشگاه سبزوار. امیدوارم با ایجاد این وبلاگ قدمی کوچک در راستای حفظ و ارتقآ دانش محیط زیستی بردارم.آماده دریافت نظرات سازنده شما هستم. ایمیل: mohammad_fatemi97@yahoo.com
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر: