طبیعت سبز ایران
بررسی محیط زیست ایران و جهان
صفحات وبلاگ
نویسنده: سید محمد فاطمی s.m.fatemi - چهارشنبه ۱٥ تیر ۱۳٩٠

 مشاهده بسته ای از جدیدترین خبرهای محیط زیست

(برای مشاهده بسته خبری ادامه مطلب را کلیک کنید) 

 بگشاییم کمی پنجره را  بفرستیم که اندیشه هوایی بخورد  و به مهمانی عالم برود  گاه عالم را در خود به ضیافت ببریم  بگذاریم به آبادی عالم قدمی  و بنوشیم ز میخانه هستی قدحی طعم احساس جهان را بچشیم  وببخشیم به احساس جهان خاطره ای ما به افکار جهان درس دهیم     و ز افکار جهان مشق کنیم


ادامه مطلب ...
نویسنده: سید محمد فاطمی s.m.fatemi - سه‌شنبه ۱٤ تیر ۱۳٩٠

گروهی از دانشمندان فرانسوی و اسکاتلندی در بررسی‌های خود نشان دادند که پر سر و صدا ترین جانور روی زمین حشره کوچکی به نام "قایقران آبی" است

این حشره که "قایقران کوچک آبی" یا Micronecta scholtzi نامیده می‌شود کمتر از 2 میلیمتر طول دارد اما این جانور کوچک پر سر و صداترین حیوان روی زمین است.

این حشره آبزی که در اروپا بسیار دیده می‌شود می‌تواند صدایی به بلندی 99.2 دسی بل تولید کند. به طوری که صدای تولید شده توسط این "قایقران کوچک" برابر با صدای یک ارکستر زنده است. گونه نر این حشره برای جذب ماده و جفتگیری این صدا را با اندام‌های خود تولید می‌کند.

محققان فرانسوی و اسکاتلندی به سرپرستی "جیمز ویندمیل" از دانشگاه "استراتسلاید" به این کشف دست یافتند. این دانشمندان با قرار دادن میکروفون‌های ویژه‌ای در زیر آب توانستند صداهای پرقدرت این حشره را ضبط کنند.

"جیمز ویندمیل" در این خصوص توضیح داد: "ما بسیار شگفت زده شدیم چراکه در ابتدا فکر می‌کردیم این صدا را گونه‌های بزرگ‌تری چون سیگاراها تولید می‌کنند. سیگاراها حشرات آبزی کمتر تکامل یافته‌ای هستند. اما بعد دریافتیم که بی هیچ تردیدی مسئول تولید این صداها قایقران کوچک آبی است."

99 درصد از این صدا زمانی که از آب به هوا می‌رسد از بین می‌رود باوجود این، بلندی این صداها آنچنان قوی است که برای گوش انسان قابل شنیدن است.

به گفته این دانشمندان، حیوانات بزرگ صداهای بلندتری دارند به طوری‌که صدای نهنگ‌ها به 188 دسی بل و صدای فیل‌های آفریقایی به 117 دسی بل می‌رسد، اما صدای این جانوران با ابعاد بدن آنها تناسب و سازگاری دارد درحالی که تولید این صدای بلند برای حشره‌ای دو میلیمتری در نوع خود منحصربه فرد است.

به همین علت این قایقران کوچک نسبت به ابعاد بدن خود پر سر و صداترین جانور روی زمین است.

نویسنده: سید محمد فاطمی s.m.fatemi - دوشنبه ۱۳ تیر ۱۳٩٠

 

در نگاه اول نمی‌توان حدس زد که برخی از این تصاویر چه هستند، بخشی از زمین؟ یک موجود زنده تازه کشف‌شده دیگر؟ قسمتی از دنیای ناشناخته زیر آب؟

تصاویری که در این وب می‌بینید،‌ در واقع تصاویر منتخب وایرد از بین ۱۳ هزار تصویری است که تاکنون از سطح سیاره مریخ گرفته شده است. دوربین تصویربرداری با وضوح بالای تجربه علمی یا به اختصار، های‌رایز که روی مدارگرد اکتشافی مریخ ناسا نصب شده، در حال حاضر قوی‌ترین دوربینی است که ناسا بر روی فضاپیماهای خود نصب کرده است. تصاویری که این دوربین گرفته واقعا شگفت‌انگیز و زیبا هستند. در این تصاویر به خوبی می‌توانید ببینید که برخی از قسمت‌های مریخ چه قدر به زمین شبیه هستند در حالی که برخی قسمت‌های دیگر واقعا غیرعادی و متعلق به  دنیایی بیگانه‌اند.

برای مشاهده تصاویر به همراه خبر انتصاب یک ایرانی به سمت رییس اکتشافات ناسا ادامه مطلب را کلیک کنید


ادامه مطلب ...
نویسنده: سید محمد فاطمی s.m.fatemi - شنبه ۱۱ تیر ۱۳٩٠

روستای میمند شهر بابکدر استان کرمان قرار دارد و جزو هفت روستای عجیب کشورمان می باشد و بی شک یکی از باستانی ترین سکونتگاه های بشر در جهان است که از دوازده هزار سال پیش تاکنون همچنان پا برجاست و به ­حیات خود ادامه می دهد

                          برای مشاهده عکس ها ادامه مطلب را کلیک نمایید


ادامه مطلب ...
سید محمد فاطمی  s.m.fatemi
فاطمی.فارغ التحصیل مهندسی منابع طبیعی-محیط زیست دانشگاه سبزوار. امیدوارم با ایجاد این وبلاگ قدمی کوچک در راستای حفظ و ارتقآ دانش محیط زیستی بردارم.آماده دریافت نظرات سازنده شما هستم. ایمیل: mohammad_fatemi97@yahoo.com
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر: