طبیعت سبز ایران
بررسی محیط زیست ایران و جهان
صفحات وبلاگ
نویسنده: سید محمد فاطمی s.m.fatemi - یکشنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۳٩٠

کاهش آلودگی صوتی

    آلودگی صوتی :noise pollution   

   به هر گونه سر و صدای قابل شنیدن که ناشی از فعالیت های مختلف بوده و برای آدمی نابهنجار باشد آلودگی صوتی اطلاق میشود

 

    واحد اندازه گیری صوت دسی بل (db)  میباشد که اگر شدت صوتی با فرکانس 1000 سیکل در ثانیه را در نظر بگیریم برابر با یک دسی بل میباشد.

 

اثرات آلودگی صوتی

 

 0استرس،اضطراب،سردرد،خستگی،سرگیجه

 0 مبتلا شدن به بیماری واز واسسپاستیک یا رینا 

تولد نوزادان زودرس کم وزن و دارای نقص عضو
انقباضات عضلانی، اختلال در سیستم گوارش وسیستم ایمنی
افزایش سرعت تنفس و تغیر در عملکرد طبیعی غدد
تحریک رفتار های ضد اجتماعی و خشونت طلبی وپرخاشگری
افزایش نرخ حوادث حین انجام کار
کاهش تمرکز، زود رنجی وکاهش بازده فکری و جسمی
تشدید بیماری های روانی، ام اس و افسردگی
و......
روش های کاهش آلودگی صوتی
چگونه آلودگی صوتی را کاهش دهیم

                how to reduce noise pollution        

   با توجه به این که معمولا صداها از تولید کننده ای پخش و توسط گیرنده ای دریافت میشوند بنابر این جهت کنترل این آلودگی ، کاهش شدت صوت،جلوگیری از انتشار ونفوذ صدا و محافظت از گیرنده میتواند موثر باشد

 

1-رعایت استانداردهای جهانی در مراحل تولید وسایل نقلیه

با توجه به این که بیشتر آلودگی صوتی در شهر ها ناشی از تردد موتر سیکلت ها ، ماشین های سواری و باری میباشد باید در هنگام ساخت این وسایل استانداردهای جهانی آلودگی صوتی لحاظ شود

 

2-جلوگیری از تردد وسایل نقلیه با طول عمر بالا و پر سر و صدا

 

3-انتقال مشاغلی که آلودگی صوتی بالایی در مناطق مسکونی دارند به خارج از شهرها(نظیر کارگاههای جوشکاری ، آهنگری،تراشکاری،صافکاری و...) و جلوگیری از ساخت و استقرار کارخانجات و کارگاه های تولیدی در مناطق مسکونی

۴-خارج کردن ایستگاه های قطارهای بین شهری- فرودگاه ها و پایانه های مسافربری و پادگان ها و پارکینگ های ترابری از شهرها

 

۵-ایجاد دیوارهای صوتی

   ازاین دیوارها که از جنس پلی کربنات میباشد می توان در حاشیه بزرگ راها و خیابان های پر رفت و آمد که نزدیک مناطق مسکونی ، بیمارستان ها و مراکز آموزشی میباشند استفاده کرد و تا حد زیادی شدت اثر و نفوذ مسافتی صدا را کاهش داد

 

۶-ایجاد نوارهای عریضی از درختان و پوشش گیاهی

فضای سبز درختی و درختچه ای قادر است به میزان 10 تا 15 دسی بل در کاهش آلودگی صوتی ماثر باشد

کیفیت کم کردن صدا در گیاهان درختی و درختچه ای بستگی به تراکم شاخ و برگ،بلندی و اندازه و گونه درخت دارد

گونه های چنار، بلوط ، اقاقیا و کاج نسبت به دیگر گونه ها ماثرتر میباشد

 

٧•ضد صدا کردن و عایق سازی ساختمان ها

 که شامل ایجاد فضای سبز مناسب اطراف ساختمان

 استفاده از دیوار های پنلی و عایق

استفاده از در و پنجره های دو جداره

 

٨ اعمال نفوذ دستگاه های زیربط مثل راهنمای و رانندگی و شهرداری ها

  ممنوعیت بوق زدن و اصلاح فرهنگ ترافیک و فرهنگ سازی توسط رسانه ها و قطع

 کردن بلند گوهای غیر مجاز در اماکن عمومی و خصوصی

 

                             به امید بالا رفتن آگاهی و رعایت اصول زندگی مدرن در رفتارهای اجتماعی

نویسنده: سید محمد فاطمی s.m.fatemi - جمعه ٩ اردیبهشت ۱۳٩٠

 

ا 

استفاده از تلفن همراه در جامعه کنونی و با پیشرفت علم و فناوری اجتناب ناپذیر است و نگرانیها درباره اثرات امواج تلفن همراه بر سلامت انسان و محیط زیست با رشد بیش از حد تلفن های همراه بیشتر شده است .

 اگر چه بعضی گزارشهای ضد نقیضی درباره اثرات امواج تلفن همراه و میزان جدی بودن مخاطرات ان نظرات موافق و مخالفی ارائه میشود ولی اغلب کارشناسان با توجه به ماهیت و تاثیرات شناخته شده امواج الکترومغناطیسی در طول موج های مختلف بر سیستم های بیولوژیک نمی توان خطرات تلفن همراه و تجهیزات مربوط به ان را انکار کرد .

گروه فعال زیست محیطی یا EWG اطلاعات جدیدی در رابطه با این موضوع ارائه کرده است : این گروه غیر دولتی که میزان تابش تشعشعات 1268 تلفن همراه را تحلیل کرده است اعلام کرد استانداردهای تشعشعات تلفن همراه امریکا اطلاعات کافی در رابطه با ایمنی تلفن های همراه ارائه نکرده و تاثیر منفی تابشهای الکترومغناطیسی را نمی پذیرد .

 به گفته این گروه تشعشعات تلفن همراه از طریق انتن و مدار الکتریکی درون گوشی و به واسطه ارسال امواج الکترومغناطیسی با امواج رادیویی برای انتقال سیگنالها به وجود می ایند تابش هایی که توسط انتن پخش میشوند مستقیم نیستند این به ان معنی خواهد بود که انتن تلفن های همراه این تابش ها را در تمامی جهات منتشر میکند , عواملی مانند کد سیگنالهای دیجیتالی در شبکه , طراحی انتن و موقعیت ان نسبت با سر کاربر میتواند میزان تابش های جذب شده توسط کاربر را تعیین کرد .

دکتر علی اکبر موسوی موحدی , استاد و پژوهشگر برجسته مرکز تحقیقات بیوشیمی-بیوفیزیک دانشگاه تهران ( IBB ) در گفت و گو با خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا ) با بیان اینکه پرتوهای الکترومغناطیسی دارای استفاده های مثبت و منفی هستند گفت : امواج و میدان های الکترومغناطیسی که در گستره وسیعی از انرژی و فرکانس ها با خواص متفاوت ساطع میشوند نقش مثبت و منفی در زندگی جانداران و گیاهان ایفا میکنند . این اشعه هم در طبیعت و هم در صنعت موجود است با این تفاوت که وجود اشعه الکترومغناطیسی در طبیعت بهینه بوده ولی باید در صنعت به صورت بهینه استفاده شود و نباید به تلفن همراه به عنوان یک وسیله بی خطر نگاه کرد . میدان الکترو مغناطیس تلفن همراه , نقش تخریبی در ارگانیسم ها , بافت ها , سلول ها , انزم ها , پروتئین ها , پارگی رشته های DNA و ... دارد . تلفن های همراه باید همانند مصرف دارو محدود وبا دوز مشخص استفاده شود و بدترین شکل الودگی تلفن همراه تداخل در استفاده همزمان از موبایل و مایکروفر وحتی کامپیوتر است .اسیب های امواج تلفن همراه در شهرهای الوده و همچنین در مکان های مسقف بیشتر است و باید در صنعت با سرمایه گذاری مناسب در زمینه اثرات میدان های مغناطیسی روی انسان و محیط زیست تحقیق شود .

 

پیوست  :  سایت سلامت جوانان

نویسنده: سید محمد فاطمی s.m.fatemi - جمعه ٩ اردیبهشت ۱۳٩٠

   دانشمندان و کارشناسان محیط زیست فهرست کشورهایی را که بیشترین آسیب را به محیط زیست وارد می‌کنند اعلام کرده‌اند.

ولادیسلاو وارابییف تحلیلگر روزنامه اینترنتی روسی راسیسکایا گازیه تا درمقاله ای چنین می‌نویسد: در زمان تنظیم این فهرست دانشمندان با دقت تمام شاخص‌هایی از این قبیل را در نظر گرفته‌اند: نابودی جنگل‌ها، صید بیش از اندازه موجودات دریایی، انتشار گازهای گلخانه‌ای و استفاده از کودهای شیمیایی.

بر اساس این گزارش سنگاپور و برزیل بیشترین آسیب را به محیط زیست وارد می‌کنند.

کشورهایی که به بدترین نحو ممکن از منابع طبیعی که در اختیارشان است استفاده      می‌کنند در فهرست نخست گنجانده شده‌اند و کشورهای سنگاپور، کره، قطر، ژاپن، تایلند، بحرین، مالزی، فیلیپین و هلند مکان‌های نخست را در این زمینه به خود اختصاص داده‌اند.

تعداد این کشورها یکصد و هفتاد و نه است.

در فهرست دوم کشورهایی قرار دارند که بیش از سایرین اکوسیستم سیاره زمین را تهدید می‌کنند و تعدادشان به یکصد و هفتاد و یک می‌رسد و مهم‌ترین آنها برزیل، آمریکا، چین، اندونزی، ژاپن، مکزیک، هند، روسیه، استرالیا و پرو هستند.

 

نویسنده: سید محمد فاطمی s.m.fatemi - جمعه ٩ اردیبهشت ۱۳٩٠

دانشمندان به دنبال استفاده از ابرها به عنوان منبعی برای تولید انرژی هستند

به گزارش ایسنا، دانشمندان در تلاش هستند تا منابع جدید تولید انرژی را شناسایی کنند، اگرچه قبلا استفاده از انرژی خورشید، باد و حرکت امواج دریا برای تولید انرژی شناخته شده بود اما به تازگی دانشمندان به دنبال استفاده از ابرها به عنوان منبعی برای تولید انرژی هستند.

هنگامی که در اتمسفر بخارهای آمونیاک و آب متراکم می‌شوند، می‌توانند انرژی تولید کنند که این انرژی می‌تواند باعث تولید ابر شود.

محققان می‌خواهند با استفاده از این انرژی که در درون ابرها وجود دارد به عنوان یک تولید کننده جریان الکتریکی و منبع انرژی استفاده کنند.

این منبع انرژی قادر است تا بیش از 30 برابر انرژی سلول‌های خورشیدی را تولید کند.

دانشمندان امیدوارند که با استفاده از این انرژهای طبیعی بتوانند نقش بسزایی در کاهش سوخت‌های فسیلی و گازهای گلخانه‌ای داشته باشند.

برای مشاهده تصاویری زیبا از ابر ادامه مطلب را کلیک کنید


ادامه مطلب ...
نویسنده: سید محمد فاطمی s.m.fatemi - پنجشنبه ۸ اردیبهشت ۱۳٩٠
کشند قرمز چیست
کشند قرمز (RED TIDE )

کشند قرمز یا شکوفایی جلبکی پدیده ای است طبیعی که براثر نوعی جلبک میکروسکپی به وجود می آید.

این موجود زنده در برخی موارد سمی تولید می کند که بر بخش مرکزی سیستم عصبی ماهیان تاثیر می گذارد و سبب فلج شدن سیستم تنفسی آنها شده و مرگ ماهیان را به دنبال دارد.

زمانی که جلبک ایجاد کننده رد تاید در تراکم بالا تولید شود ،به صورت لکه های رنگی در آبها که اغلب قرمز هستند مشاهده می شود.کشند قرمز همیشه به رنگ قرمز دیده نمی شود بلکه می توان آن را در رنگهای قهوه ای ،نارنجی ،ارغوانی و زرد نیز مشاهده کرد.

نکته قابل توجه این است که ،همه کشند های قرمز سمی نیستند. به عنوان مثال دریای سرخ نامش را به خاطر شکوفایی غیر سمی سیانو باکتری هایی که دارای رنگیزه بسیار
قرمزی هستند گرفته است.

عوامل ایجاد کننده کشند قرمز:

عوامل مختلفی بر شکوفایی جلبکی موثرند که برخی از آنها عبارتند از:تغیرات شرایط آب و هوایی،پدیده پر غذایی،فاکتورهای هیدرولوژیکی، برخی آلودگی هایی که منشا انسانی دارندو......آثار مخرب ناشی از شکوفایی جلبکی:

1_آسیب فیزیکی:تراکم بالای ارگانیسم های کشند قرمز میتواند ماهی ها را از طریق مسدود کردن آبشش هایشان خفه کند.

2- کاهش اکسیژن: رد تاید به طورغیرمستقیم نیز می تواند از طریق کاهش اکسیژن محلول در آب باعث مرگ آبزیان شود.

3- مسمومیت مستقیم برای انسان:

برخی سموم ایجاد شده توسط رد تاید بسیار قوی بوده و سبب مسمومیت انسان می شود.که معروفترین این سموم دینوفلاژه های نوروتوکسین هستند که سبب مختل شدن فعالیت های طبیعی عصب می شوند.

4- مسمومیت غیر مستقیم:

تا کنون چهار نوع مسمومیت غیر مستقیم که برای انسان مضر می باشد شناخته شده که عبارتند از :فلج شدن ،اسهال ،علائم عصبی،ایجاد حالت فراموشی

مسمومیت ناشی از مصرف گوشت ماهی به ندرت ایجاد می شود ولی توصیه می شود به هنگام مصرف ماهی به دلیل احتمال ورود سم به آبشش ها و زیر پوست این قسمت ها را جدا کرده و دور بریزید.

بیشترین مسمومیت ناشی از مصرف موجوداتی نظیر صدف ها و نرمتنان می باشد زیرا این موجودات ذرات موجود در آب نظیر،فیتوپلانگتونها را فیلترمی کنند. و فیتوپلانگتون ها باعث تجمع مواد سمی در سیستم هضم این موجودات می شوند.در ادامه با مصرف این موجودات توسط گونه های دیگر نظیر پرندگان ، پستانداران دریایی و حتی انسان سبب بیماری و مرگ آنها می گردد.

لازم به ذکر است که با پختن موجودات دریایی ذکر شده ،تنها بخشی از سمیت آنها کاسته می شود زیرا این سموم در برابر گرما مقاوم هستند و از بین نمی روند.

علائم ناشی از مسمومیت با شکوفایی جلبکی سمی:

نخستین علائم مسمومیت احساس سوزش،سوزن سوزن شدن،تیر کشیدن و یا داغ شدن لبها،زبان، وسر انگشتان می باشد.که تا 30 دقیقه بعد از خوردن ،علائم آن مشخص می شود.

بعد از مدتی علائم دیگری ظاهر می شوند که شامل سرگیجه،ناهماهنگی ماهیچه ها،سر درد،استفراغ و مشکلات تنفسی می باشد.

خوشبختانه رد تاید ایجاد شده در سواحل جنوبی کشورمان برای انسان سمی نبوده و فقط بر تعدادی از آبزیان صدماتی وارد آورده است
نویسنده: سید محمد فاطمی s.m.fatemi - پنجشنبه ۸ اردیبهشت ۱۳٩٠

 

تالاب انزلی                                               

 زیستگاه نیلوفر آبی در خطر نابودی.. 

اگر بخواهیم مشهور‌ترین و پربازدید شده‌ترین تالاب ایران را معرفی کنیم، همه اتفاق نظر دارند که آن تالاب بی شک انزلیاست  

 تالاب انزلی یکی از مهم‌ترین بخش اکوسیستم خزری و دریای خزر است که در تداوم حیات‌وحش، تامین آب شیرین و حفظ تعادل زیستی نقشی حیاتی دارد، اما بی‌توجهی به این اکوسیستم، حیات این تالاب را در معرض نابودی قرار داده استت.

تالابی ۲۰ هزار هکتاری که اغلب ایرانیان آن را می‌شناسند و میلیون‌ها سال است در سواحل جنوب باختری بزرگ‌ترین دریاچه جهان، جایی که ۲۴ متر از سطح آب‌های آزاد هم پایین‌تر است، آرام گرفته و زیستمندان بی‌شمارش را هم با خود به آرامش فراخوانده است؛ زیستمندانی که حیاتشان مرهون آبی است که از ۱۱ رودخانه اصلی و ۳۰ رود فرعی به همراه جریان‌های سطحی حوضه آبخیز ۳۶۰ هزار هکتاری‌اش (شش برابر مساحت کشور بحرین یا سنگاپور) تأمین می‌شود. آن هم در منطقه‌ای که از متوسط سالانه ۱۵۰۰ الی دو هزار میلی‌متر ریزش‌های آسمانی برخوردار است. ویژگی ناهمتایی که سبب شده هیچیک از تالاب‌های ایران از نظر میزان برخورداری از آب و رطوبت، قابل رقابت با انزلی نباشند. با این وجود هرچه به جلو‌تر رفته و زمان پیش می‌رود از میزان آرامشی که وصف شد، کاسته شده و تنش‌های روزافزونی بر محیط یگانه و بهشت‌گونه‌ی تالاب انزلی تحمیل می‌شود؛ به نحوی که این روز‌ها کمتر می‌توان در وجود این نگین بی‌بدیل گیلان و زیستمندانش آرامشی درخور و نشاطی سزاوارانه را سراغ گرفت. این زیست بوم از سال 1354 به عنوان یک تالب بین المللی حفاظت میشود.

 

چرا نگرانی..؟؟

 

وضعیت چنان نگران‌کننده است که نه‌ تنها چندین سال است که نام تالاب انزلی در سیاههٔ سرخ تالاب‌های در خطر نابودی قرار گرفته است، بلکه بیم آن می‌رود، این تالاب به زودی از سیاههٔ ۱۰ تالاب ممتاز کنوانسیون جهانی رامسر هم خارج شود. در تأیید این مدعا، کافی است به یاد آوریم که در طول ۱۰ سال گذشته دست‌کم سه مورد از مرگ دسته‌جمعی ماهیان تالابی در این زیستگاه بی‌بدیل گزارش شده است؛ رخدادی که آشکارا شدت کاهش توان زیست‌پالایی و خودترمیمی بوم‌سازگان تالاب را نشان می‌دهد.

 

به اختصار شاید بتوان پنج شناسهٔ اصلی تهدیدکنندهٔ توان زیست‌پالایی تالاب انزلی را افزایش رسوب واردشده به تالاب، افزایش پساب‌ها و پسماندهای تخلیه شده در تالاب، تغییر کاربری اراضی و تبدیل بخشی از اراضی حاشیه تالاب به زمین‌های کشاورزی، جاده‌سازی و در‌‌نهایت رشد بی‌رویه دانست. با این وجود، عوامل مخرب دیگری هم وجود دارند که پیوسته به مکیدن شیرهٔ جان تالاب انزلی مشغول هستند که البته اغلب ریشه‌ای انسانی دارند. تردد زیاد قایق‌های موتوری و ایجاد ناامنی و تنش در زیستگاه تالاب، صید و شکار فزاینده پرندگان آبزی، برداشت تخم پرندگان توسط افراد محلی، افزایش میزان فلزات سنگین و بخصوص سرب در آب و رسوبات تالاب، پمپاژ آب به بالا دست تالاب به منظور آبیاری اراضی کشاورزی، احـــداث کــومه‌های شکار، تجمع مقادیر زیادی از زباله‌های غیر قابل تجزیه در تالاب که عمدتاً از طریق رودخانه‌های منتهی به تالاب و بازدیدکنندگان از تالاب وارد آن می‌شود
احداث استخر پرورش ماهی در اطراف تالاب و تغییر خصوصیات فیزیکی و شیمیایی آب در نتیجه تاثیر بر روی تخم‌ریزی و تکثیر ماهیان به خصوص ماهیان تجاری؛ عدم توجه به ظرفیت تالاب در پذیرش گردشگر همزمان از آن.

به نظر می‌رسد سازمان حفاظت محیط زیست باید هرچه سریع‌تر با طراحی تله‌های رسوب‌گیر و اقدام به لایروبی بستر تالاب از بار اضافی آن در کوتاه‌ترین زمان ممکن کاسته و آنگاه با توانمندسازی جوامع محلی و ملزم کردن واحدهای صنعتی، شهری و کشاورزی به تصفیه سامانه فاضلاب و پساب و پسماند خود گامی مؤثر برای بازگشت حیات به انزلی بردارد. همچنین، ارتقای عملیات آبخیزداری در بالادست حوضه‌های آبخیز و جلوگیری از قطع بی‌رویه درختان جنگلی می‌تواند به کاهش معنی‌دار نرخ فرسایش آبی و ورود رسوب به تالاب کمک کند.

امید است پروژه مدیریت تالاب انزلی که جدیدا با همکاری ژاپن از سر گرفته شده نجات بخش این زیست بوم منحصر به فرد باشد

 

سید محمد فاطمی  s.m.fatemi
فاطمی.فارغ التحصیل مهندسی منابع طبیعی-محیط زیست دانشگاه سبزوار. امیدوارم با ایجاد این وبلاگ قدمی کوچک در راستای حفظ و ارتقآ دانش محیط زیستی بردارم.آماده دریافت نظرات سازنده شما هستم. ایمیل: mohammad_fatemi97@yahoo.com
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر: