طبیعت سبز ایران
بررسی محیط زیست ایران و جهان
صفحات وبلاگ
 
نویسنده: سید محمد فاطمی s.m.fatemi - دوشنبه ۱٥ فروردین ۱۳٩٠

کاش باور داشتی در باورم / از نگاه شاپرک زیباتری / با شکوهی مثل خورشید بزرگ / از نسیم لاله هم بی همتا تری / کاش باور داشتی امید من / آتشی سوزنده دارم از غمت / کاش می دانستی ای یکتاترین / تا افق تا آسمان می خواهمت...

نویسنده: سید محمد فاطمی s.m.fatemi - دوشنبه ۱٥ فروردین ۱۳٩٠

ستاره بختتان بالا
سپیده صبحتان تابناک

سایه عمرتان بلند
ساز زندگیتان کوک
سرزمین دلتان سبز
سال جدید مبارک

نویسنده: سید محمد فاطمی s.m.fatemi - دوشنبه ۱٥ فروردین ۱۳٩٠

ماهی زلزله؛ نشانه‌ای طبیعی برای زلزله قریب‌الوقوع

ماهی زلزله؛ نشانه‌ای طبیعی برای زلزله قریب‌الوقوع

محیط زیست > حیوانات      
نوعی ماهی غول پیکر که در اعماق اقیانوس‌ها زندگی می‌کند، که به ماهی زلزله شهرت دارد و ماهیگیران می‌گویند چند روز قبل از زلزله این ماهی در گل و لای سواحل گرفتار می‌شود.

به گزارش شبکه پنج تلویزیون فرانسه (TV5monde)، این ماهی که طول آن به پانزده تا هفده متر می‌رسد، در اعماق دویست متری اقیانوس‌ها زندگی می‌کند .

ماهیگیران می‌گویند همیشه چند روز قبل از زلزله‌ای مهیب این ماهی یا در سواحل در گل و لای گرفتار می‌شود یا در تور صیادان گیر می‌کند.

به گفته کارشناسان این ماهی پس از احساس کردن جا به جایی گسل‌ها به سطح آب می‌آید.

پژوهشگران به تازگی متوجه شده‌اند که حیوانات قادرند تغییرات الکترومغناطیسی در سطح زمین و اعماق دریاها را احساس کنند.

این تغییرات چند روز و گاه چند هفته قبل از زلزله‌ها به وقوع می‌پیوندند.

پژوهشگران در ازمایشگاه‌ها این تغییرات را بازآفرینی کرده‌اند تا متوجه شوند آیا این‌ها موجب رفتاری غیرعادی در حیوانات می‌شود یا خیر و متوجه شدند که این طور است.

دو کشور امروزه در این زمینه به پیشرفت‌های زیادی دست یافته اند که عبارتند از ژاپن و چین و دانشگاهیان در این دو کشور در حال بررسی رفتار حیوانات هستند.

مطالعه زلزله هفت و سه دهم ریشتری در سال هزار و نهصد و هفتاد و پنج در منطقه هایچنگ چین نتایج شگفت انگیزی داده است.

چند روز قبل از ان زلزله همه پی برده بودند که مارها از مخفیگاه‌های خود بیرون آمده‌اند و موش‌ها به شهرها هجوم برده‌اند و حیوانات خانگی رفتاری غیرعادی دارند.

مثلا پرندگان از خواندن انصراف می‌دهند، مرغ‌ها به بالای درختان می‌روند و سگ‌ها وارد خانه‌ها نمی‌شوند.

مقامات چین در آن زمان منطقه را تخلیه کردند و به این ترتیب تقریبا همه مردم منطقه نجات یافته بودند. یکی از پژوهشگران چینی با مطالعه رفتار مرغ عشق نتایج جالبی کشف کرده است. به طور متوسط این پرونده در طول روز دوهزار و دویست بار بر روی میله می نشیند اما قبل از زلزله ، مرغ‌های عشق دو تا سه برابر بیشتر روی این میله می نشینند.

این امر تقریبا پانزده روز قبل از زلزله صورت می گیرد.

hamshari online

نویسنده: سید محمد فاطمی s.m.fatemi - یکشنبه ۱٤ فروردین ۱۳٩٠

موتورهای هیدروژنی عاملی برای حل مساله انرژی و محیط زیست

هیدروژن ؛ سوختی از جنس آب!

آیا سوخت پاک واقعیت است یا خیال و آیا روزی خواهد رسید که سوختی بی پایان در دست بشر قرار گیرد؟ اینها همه سوالاتی است که ذهن دانشمندان و مهندسان خودرو را به خود مشغول کرده است. اما این سوالات دیگر خیال نیست، بلکه ممکن است در چند دهه آینده به واقعیت نزدیک شود، اما این شاه کلیدی که دانشمندان به آن نزدیک شده اند چیست؟

هیدروژن، یکی از فراوان ترین عناصر در طبیعت است. سوختن هیدروژن با انرژی زیاد تنها خروجی آب را در پی دارد؛ پس آیا هیدروژن می تواند تمام مشکلات گذشته را حل کند؟ البته تکنولوژی چنین موتوری بسیار پیچیده تر است و در حال حاضر، تاسیسات سوخت رسانی چنین خودرویی نیز بسیار گران قیمت است.

● اصلی ترین گام را بی.ام.و برداشت

مهندسان بی.ام.و که در جهان اتومبیل به مهندسان تکنولوژی معروف هستند، رویای سوخت هیدروژنی را به واقعیت نزدیک کرده اند. متخصصان این شرکت هم اکنون مدل سری ۵ خود را به موتور احتراق داخلی با سوخت هیدروژنی مجهز کرده اند و در گام بعدی، خودرویی را با شکل مسابقه ای به موتور هیدروژنی تبدیل کرده اند.

مهندسان بی.ام.و خودرو هیدروژنی را با موتور H۲R ساخته اند که با آرایش خورجینی و یا ۱۲ سیلندر و به کارگیری سوخت هیدروژن ۲۸۵ اسب بخار قدرت تولید می کند. خودرو جدید بی.ام.و در آخرین رکوردگیری توانسته رکورد ۳۰۲ کیلومتر بر ساعت را به دست آورد. موتور جدید H۲R بر مبنای موتور احتراق داخلی بی.ام.و سری ۷ ساخته شده که برای افزایش راندمان در این موتور از زمانبندی متغیر سوپاپ ها استفاده شده است.

به دلیل نوع سوخت هیدروژن و حالت گازی آن، تغییراتی در سیستم سوخت رسانی این خودرو داده شده است.

بی.ام.و قصد دارد بر اساس تجربیات به دست آمده در مدل H۲R، خودرویی بسازد که توانایی کارکرد با هیدروژن و بنزین را داشته باشد.

طراحان بهترین موتور هیدروژنی

خودرو هیدروژنی بی.ام.و به وسیله شرکت تکنوسنتز - از شرکت های زیرمجموعه بی.ام.و - ساخته شده است.

یورگن کوبلر از مهندسان خبره آلمانی و مدیر پروژه H۲R، اعتقاد دارد که در کوتاه ترین زمان، بهترین خودرو هیدروژنی جهان ساخته شده است.

وی مدت ساخت نمونه بی.ام. و را تنها ۱۰ ماه می داند و می گوید: "این کار سخت تنها با استفاده از سیستم های شبیه ساز رایانه ای CAP قابل اجرا بود؛ به طوری که با استفاده از این روش در هزینه و وقت صرفه جویی بسیار شده است."


تفاوت احتراق بنزین و هیدروژن

مهم ترین تفاوت بین موتور احتراق داخلی بنزین سوز و هیدروژنی در ذات این دو سوخت است. هیدروژن تحت فشار هوای طبیعی سریع تر از سوخت معمولی مشتعل می شود، اما دمای احتراق آن اندکی کمتر از بنزین است. در داخل موتور سرعت احتراق بالای مخلوط هیدروژن و هوا دمای بیشتری در مقایسه با یک موتور بنزینی تولید می کند. بنا برای ن، باید زمانبندی سوخت بنزین تغییر کند و جرقه باید زمانی زده شود که بهترین فشار در نقطه مرگ بالای پیستون شکل گیرد. یکی از مزایای قابل توجه فشار احتراق بالاتر از مخلوط هیدروژن و هوا، تولید قدرت بیشتر از مقدار انرژی است که در یک موتور بنزینی مصرف می شود و این یعنی موتور هیدروژنی بازده و کارایی بیشتری دارد.

● سوخت رسانی فوق مدرن

سوخت هیدروژن همان اندازه که پاک است، خطرناک نیز هست و به همان اندازه ذخیره آن پیچیده است. به همین دلیل، مهندسان بی.ام.و برای ساخت یک خودرو هیدروژنی با سد بزرگی رو به رو بوده اند.

در خودرو H۲R بیش از ۱۱ کیلوگرم هیدروژن مایع در یک مخزن عایق بندی شده ذخیره می شود. در مجموع برای حفظ ایمنی ساخت در تمام شرایط، سه عدد سوپاپ مخصوص روی مخزن سوخت قرار گرفته است. یکی از این سوپاپ ها با رسیدن فشار هیدروژن به میزان ۴.۵ بار باز می شود و دو سوپاپ دیگر نیز برای جلوگیری از خطر نشت هیدروژن از مخزن به بیرون در نظر گرفته شده است و دمای آن نیز پائین نگه داشته می شود. جالب این که هیدروژن به سختی مایع می شود و باید این گاز را در حرارت ۱۵۰ درجه زیر صفر با فشار بالا قرار داد تا بتوان آن را مایع کرد؛ پس نوع مخزن ذخیره سازی هیدروژن هم بسیار پیچیده خواهد بود. حفظ ایمنی این مخزن پیچیده تر است، زیرا در صورت انفجار، به راحتی محله ای را به هوا خواهد برد.

سوپاپ های اضافی فشار گاز در لوله های سوخت رسانی به موتور و میزان جابه جایی هیدروژن از داخل مخزن به سمت بیرون را کنترل می کنند. با مشاهده کوچکترین نشت، فشار هیدروژن به ۰.۴ بار کاهش یافته و سوپاپ های تامین سوخت به طور خودکار جریان هیدروژن را قطع می کنند.

آینده منتظر هیدروژن

استفاده از سوخت های فسیلی احتمالا در ۱۰۰ سال آینده، اندک اندک کنار گذاشته خواهد شد. آلودگی این سوخت ها مشکل ساز هستند و اگر مهندسان بتوانند از هیدروژن در موتور خودروها استفاده کنند، مشکل انرژی و آلودگی حل خواهد شد؛ چرا که تنها نتیجه سوختن هیدروژن با اکسیژن، آب است، اما هنوز راه زیادی باقی است. شاید بعید به نظر برسد؛ عنصر هیدروژن که به گفته بسیاری از دانشمندان دومین عنصر طبیعت از نظر فراوانی است، به سختی تهیه و سخت تر از آن ذخیره می شود؛ حال باید دید دانشمندان چگونه از هیدروژن استفاده می کنند و چگونه کلید استفاده از معدن هیدروژن در خودروها پیدا خواهد شد.

 

منابع :
----------------------

www.niaze markazi.com

aftab.ir
http://mechanic.persiandata.com

نویسنده: سید محمد فاطمی s.m.fatemi - یکشنبه ۱٤ فروردین ۱۳٩٠

لزوم بقای کوسه ها برای حفظ تعادل زیستی دریا

کوسه ها در معرض خطر قرار گرفته اند به گونه ای که برخی از انواع این آبزی خطرناک در آینده ای نزدیک حیات را بدرود می گویند.

اگر کوسه گرسنه ای به شما حمله کند، چه عکس العملی نشان می دهید؟ احتمالاً هرگز این سوال را جدی نمی گیرید و بدان پاسخ درستی نمی دهید. اما در سرتا سر دنیا در جاهایی که دسترسی به آب های آزاد دارند، مردم باید پاسخ این پرسش را جدی بگیرند. زیرا سالانه شناگرانی از سراسر دنیا طعمه آرواره های برنده این صیاد آب ها می شوند. هر موجود زنده ای، یک پاشنه آشیل دارد، حتی اگر در بدن او پاشنه ای وجود نداشته باشد پاشنه آشیل کوسه ، آبشش ها و چشم های آن هستند. اگر کوسه ای به شما حمله کند نباید دست و پایتان را گم کنید بلکه باید به فکر چاره باشید. چاره آن ضربه زدن به چشم و آبشش این حیوان است. آرون کودکی ۱۱ ساله است که تابستان گذشته مورد حمله یک کوسه نر در خلیج مکزیک واقع شد، اما با استفاده از دانش خود و شناخت نقطه ضعف کوسه ، توانست کوسه را فراری دهد و خود را سالم به ساحل برساند.

کی از کی می ترسد؟

آرون از حمله کوسه غول پیکر جان سالم به در برد. او درباره ماجرا می گوید: « کوسه ای که به من حمله کرد بزرگ و بدهیبت بود، حتی بزرگ تر از پدرم.» حمله کوسه ها بسیار بد و نفرت انگیز است اما به ندرت اتفاق می افتد. اکثر حملات کوسه ها در آب هایی صورت می گیرد که به داشتن کوسه مشهورند. در چنین جاهایی این شکارچیان تیزدندان، بسیاری از مردم را چنان ترسانده اند که حتی حاضر به سوار شدن بر قایق های تفریحی و مسافرتی هم نیستند. اما دلایل بسیار زیادی وجود دارد که کوسه ها باید از انسان ها بیشتر بترسند تا انسان ها از کوسه ها.

شکار کوسه

هرسال، انسان ها ۶۰ میلیون کوسه را می کشند. دلیل اصل این شکار بی حد و حصر، به دست آوردن غضروف این جانور است، غضروف، ماده ای نرم و انعطاف پذیر است که اسکلت کوسه را تشکیل می دهد. بسیاری از مردم، غضروف کوسه را برای درمان سرطان مصرف می کنند. در فروشگاه های موادغذایی برخی از کشورها، غضروف کوسه به فروش می رسد. اما تاکنون هیچ کس ثابت نکرده که غضروف کوسه در درمان سرطان موثر است. برخی افراد باله های کوسه را می خواهند. آشپزی های بسیاری از کشورهای آسیایی از باله های کوسه ، نوعی سوپ درست می کنند. این سوپ خوشمزه بسیارگران قیمت است. در چین، یک کاسه از این سوپ را یکصد دلار می فروشند!

از آنجا که بعضی از قسمت های بدن کوسه بسیار با ارزش است، برخی گونه های این حیوان مورد شکار بیش از حد و بی رویه است این باعث انقراض دایمی نسل این گونه های ارزشمند می شود. شکار بی رویه کوسه ها کار بسیار بدی است. چرا؟ زیرا کوسه ها تاریخ بلندی بر زمین دارند. اگر کوسه ها نبودند، ما اکنون شاهد چنین دنیایی نبودیم.

نخستین کوسه در ۴۰۰ میلیون سال پیش می زیسته است یعنی بسیار پیش از دایناسورها، درباره کوسه های ماقبل تاریخ چیز چندانی در دست نیست. دانشمندان تعداد بسیار اندکی، فسیل از این آبزیان کشف کرده اند. دلیل باقی نماندن فسیل زیاد این جانور، بدن غضروفی آن است. زیرا غضروف مدت زمان زیادی دوام نمی آورد و به زودی تجزیه می شود و از بین می رود. اما دانشمندان چیزی دیگری از این حیوان پیدا کرده اند: دندان کوسه .

گونه های کوسه

تقریباً حدود ۴۰۰ گونه از کوسه ها در اقیانوس های جهان در حال شنا هستند. این انواع، اندازه های بسیار متفاوتی دارند. در هر صورت، کوسه ها حیوانات درنده خویی هستند و حیوانات دیگر را می خورند. اکنون بیایید با چند کوسه آشنا شویم. « کوسه نهنگی» بزرگ ترین ماهی در دریا هاست.

هنگامی که به منتهای رشد خود می رسد، اندازه اش از یک اتوبوس بزرگ تر می شود، با وجود این، حیوانات بزرگ را شکار نمی کند. در عوض، این نوع کوسه با دهان کاملاً باز شنا می کند و هنگام حرکت خود ماهی های کوچک و سایر جانواران ریز دریا یی را می بلعد و حتی گیاهان دریا یی موسوم به پلانکتون ها را هم می خورد. «فرشته کوسه » (Angel shark) خود را در میان ماسه ها و گل و لای کف دریا پنهان می کند. هنگامی که گله ای از ماهیان از نزدیکش رد می شوند، به آن ها حمله ور و ناهارش را میل می کند.

« کوسه کله چکشی» از سرخود برای گیرانداختن طعمه استفاده می کند و در همان حال شکار خود را می خورد.

« کوسه اره ای» پوزه ای شبیه به یک اره دارد که مانند تیغه اره تیز و برنده است. این نوع کوسه با پوزه اره مانند خود در ماسه ها فرو می رود تا طعمه خود را به دست آورد.

تقریباً حدود ۵ هزار دندان تیز تیغ مانند در طول دهان یک کوسه سفید ردیف شده است.

هنگامی که یکی از این دندان ها می افتد، دندانی دیگر سریعاً جایش را پر می کند. این دندان ها وسیله شکار کوسه سفید هستند. اما در جویدن غذا هیچ نقشی ندارند، بلکه باعث بلع طعمه می شوند، این کوسه های سفید بزرگ، متهم ردیف اول در حملات کوسه ای هستند اما کوسه های ببری و گاوی نیز می توانند خطرناک باشند. البته تعداد کمی از گونه های دیگر نیز خطر آفرین هستند.

چر ا کوسه ها حمله می کنند؟

هیچ کس نمی داند چرا کوسه ها به انسان حمله می کنند. دانشمندان معتقدند که حمله آن ها می تواند به دلیل اشتباه در قدرت تشخیص آن ها باشد. برای کوسه ، انسان شناگر مانند یک فُک است و بسیاری از کوسه ها فک ها را شکار می کنند. گردشگری هم یکی از دلایل حمله کوسه هاست. بسیاری از افراد مایلند کوسه ها را از فاصله بسیار نزدیک ببینند. از این رو، آشغال یا تکه های ماهی به درون دریا می اندازند.

بنا برای ن کوسه ها به سمت قایق گردشگری حمله ور می شوند. حتی برخی از آن ها، بارها به یک جای خاص می روند تا غذای خود را گیر بیاورند. احتمالاً کوسه ها از مزه گوشت انسان خوششان نیاید. دانشمندان می گویند در بسیاری موارد، کوسه پس از یک بار گاز زدن بدن انسان، آنجا را ترک می کنند. اما همان یک گاز زدن ممکن است باعث مرگ فرد شود.

هرچند این حیوان بسیار خطرناک است اما، مرگ آن توقف ناپذیر است، تقریباً ۸۰ گونه کوسه در حال تهدید و انقراض است. این بدان معناست که کوسه ها ممکن است منقرض شوند. زمان برای گونه های مختلف کوسه در حال پایان یافتن است. برای نجات از این وضع باید برنامه ریزی و از آن ها محافظت کرد. این آبزیان مهم باید بقا یابند تا تعادل زیستی دریا ها بر هم نخورد.

 

منابع :
----------------------
aftab.ir
روزنامه جوان

 
نویسنده: سید محمد فاطمی s.m.fatemi - یکشنبه ۱٤ فروردین ۱۳٩٠

قرآن و محیط زیست

نشانه هایی از خداوند

پروردگار متعال در آیات قرآن مجید، طبیعت و رازهای آشکار و نهان آن را نشانه هایی از عظمت خلقت می نامد. در آفرینش آسمان ها و زمین، برای اهل ایمان آیه ها و نشانه هایی است که آنان را به سوی توحید رهبری می کند؛ در اختلاف های شب و روز که گاه با هم برابر و گاهی از یکدیگر بلندتر و یا کوتاه تر و گاه گرم تر و سردتر می شوند، علایم و آثاری است که ارباب یقین را به یگانگی حق می رساند؛ نیز بارانی که خدای متعال ازآسمان نازل کرده و با آن زمین مرده را زنده می سازد، نشانه ای برای حق جویان است؛ هم چنین در آفرینش بادها که آن ها را به حکمت از سویی به سوی دیگر می گرداند؛ در خلقت آب و ویژگی های منحصر به فردی که در آن قرار داده است که بی شک مایه حیات و اساس هستی است؛ در خلقت زمین و خاک با خصوصیات متمایز خود؛ در به وجود آوردن نور خورشید به عنوان نیاز اساسی بشر و طبیعت؛ در آفرینش حیوانات؛ و نیز در آفرینش کوه ها، دشت ها، بیابان ها، همه و همه دلایل و شواهدی است که صاحبان عقل و فهم را به دین حق معترف می نماید.

سید محمد فاطمی  s.m.fatemi
فاطمی.فارغ التحصیل مهندسی منابع طبیعی-محیط زیست دانشگاه سبزوار. امیدوارم با ایجاد این وبلاگ قدمی کوچک در راستای حفظ و ارتقآ دانش محیط زیستی بردارم.آماده دریافت نظرات سازنده شما هستم. ایمیل: mohammad_fatemi97@yahoo.com
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر: